Czy studia prawnicze w Warszawie są trudne? Wyzwania i porady dla przyszłych studentów

Prawo zalicza się do najpopularniejszych kierunków studiów. Zdarza się jednak, że maturzyści mają wątpliwości, czy ubiegać się o indeks, a to ze względu na krążące opowieści o stopniu trudności nauki. Zastanawiasz się, czy studia prawnicze rzeczywiście są wymagające? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Dlaczego studia prawnicze uchodzą za wymagający kierunek?

Stereotypowo studia prawnicze to „wkuwanie” ustaw. To jednak obraz daleki od rzeczywistości. Studenci prawa mają styczność z przepisami prawa, jednak ustawy są od tego, aby z nich korzystać – nie trzeba ich recytować z pamięci. Studia prawnicze nie polegają zatem na zapamiętywaniu treści kodeksów – ich celem jest zapoznanie przyszłych prawników z regułami stosowania przepisów w praktyce. Dlaczego zatem studia na kierunku prawo uchodzą za mocno angażujące i czasochłonne?

studia-prawnicze-na-ewspa (3).jpg

Powodów, dla których studia prawnicze mają reputację wymagających, jest co najmniej kilka. Wymienić wystarczy:

  • Obszerny materiał. Nauki jest sporo – zwłaszcza na pierwszych semestrach. Aby nie tracić czasu, warto wybrać uczelnię, która wykluczyła z planu studiów przedmioty niezwiązane bezpośrednio z kierunkiem.
  • Specyficzny język. Język prawny wyróżnia się pewnymi szczególnymi cechami, z którymi trzeba się oswoić. Do tego pojawiają się liczne terminy, które również trzeba sobie przyswoić. To wymaga czasu i cierpliwości.
  • Teoria, ale bez praktyki. W pierwszych latach nauki studenci mają sporo materiału do opanowania, ale wciąż nie wiedzą, jak wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. W konsekwencji często poruszają się na poziomie abstrakcji.

Czy studia prawnicze są naprawdę trudne?

Studia prawnicze to trudny kierunek – zgłębianie prawa wymaga od studenta cierpliwości, poznania specyfiki języka prawnego i zrozumienia wielu terminów pojawiających się w różnych aktach prawnych. Na studiach prawniczych jest sporo czytania, rozwijać trzeba też logiczne myślenie. Z drugiej strony maturzyści, którzy rozważają tę ścieżkę kariery, nie muszą obawiać się nauki na pamięć przepisów. Do tego zyskują wiele możliwości, gdyż studia prawnicze otwierają drogę nie tylko do zawodów o typowo prawniczym charakterze.

Sprawdź także  Przeniesienie się na inną uczelnię na ten sam kierunek - jak to wygląda?

praktyki-w-kancelarii-ewspa (3).jpg

Jest też dobra wiadomość. Mimo że studia prawnicze wiążą się z wyzwaniami, to naukę można sobie ułatwić. W jaki sposób? Wystarczy wybrać dobrą uczelnię – niektóre z nich oferują:

  • Studia w trybie niestacjonarnym online. Wyeliminowanie zwłaszcza kłopotliwych dojazdów i możliwość uczestniczenia w wykładach online to sposób, aby zyskać czas na zgłębianie poszczególnych zagadnień.
  • Zajęcia tutorskie. Możliwość uczestniczenia w zajęciach 1:1 z wykładowcą to doskonałe rozwiązanie z perspektywy studentów rozważających karierę naukową – w ten sposób można przygotować się choćby do udziału w konferencjach.

Czy warto podjąć wyzwanie, jakim są studia na kierunku prawo?

Studia prawnicze otwierają drzwi do zawodów stricte prawniczych. Aby jednak wykonywać zawód adwokata czy prokuratora, trzeba jeszcze odbyć aplikację. Obawiasz się, że z czasem możesz zmienić zdanie i zrezygnować z podchodzenia do egzaminu na aplikację? Nie masz jeszcze pewności, czym chcesz się zajmować w dorosłym życiu? Studia prawnicze wciąż mogą być dobrym wyborem. Chociaż studiowanie prawa wymaga cierpliwości i dyscypliny, to kierunek ten można określić jako „uniwersalny”.

Po ukończeniu studiów prawniczych będziesz mieć szeroką wiedzę z różnych dziedzin prawa. Umiejętność konstruowania umów czy interpretowania przepisów przydaje się w różnych zawodach – to kompetencje, które możesz wykorzystać, pracując w dziale HR czy jako dziennikarz. Jeżeli chcesz mieć szerokie perspektywy i wiele dróg rozwoju, to ten kierunek zdecydowanie Ci je zapewni.

studia-prawnicze-na-ewspa (6).jpg

Które specjalizacje na studiach prawniczych są najtrudniejsze?

Z pytaniem, czy studia prawnicze są trudne, związane jest inne: która z wykładanych gałęzi prawa jest najtrudniejsza? Wielu studentów nieprzypadkowo wskazuje na prawo karne. Przyszli karniści muszą doskonale poruszać się po przepisach, gdyż w ich rękach będzie spoczywać przyszłość klienta. Ale nie tylko prawo karne uchodzi za skomplikowane – wielu studentom trudności sprawiają zagadnienia z zakresu prawa międzynarodowego.

Sprawdź także  Jakie studia i praca po klasie mat-geo?

praktyki-w-kancelarii-ewspa (2).jpg

Chociaż to prawo karne często spędza sen z powiek studentom prawa, to warto pamiętać, że możliwych specjalizacji jest wiele. W ostatnich latach szczególnie poszukiwani byli specjaliści z zakresu ochrony danych osobowych. Na brak pracy nie narzekają też prawnicy specjalizujący się w nieruchomościach, prawie finansowym i prawie medycznym. Inaczej mówiąc, możliwości jest naprawdę wiele.

studia-prawa-w-EWSPA (1).jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *