Czy życie księgowego jest nudne?

Większość osób myśli, że tak. Gdy spytasz jakąkolwiek osobę na ulicy, co robi księgowy, zapewne odpowie, że ciągle liczy i wklepuje faktury. Z doświadczenia wiem jednak, że życie księgowego wygląda zupełnie inaczej, a przykładów mam całą masę. Jeżeli chcesz wkroczyć w świat księgowości, już w nim jesteś i nie jesteś pewien co dalej albo jesteś po prostu ciekawy świata – ten artykuł jest dla Ciebie. 

Gdy wkraczasz w ten świat, jako osoba zupełnie nowa, musisz przestawić się na inny tok myślenia. Nie można myśleć o tym, aby w skrócie „odwalić robotę” i pójść do domu. Każda dobrze wprowadzona faktura czy inny dokument są przełomem w twojej karierze. Im więcej się nauczysz na początku, tym łatwiej będzie później. Fakt, jest to praca powtarzalna, czasami nudna, ale tylko na początkowym etapie. Czy zostajesz sam? Oczywiście, że nie. Osoba wprowadzająca do działu księgowości czy do biura rachunkowego może pomóc, ale czy zawsze będziesz pytać znajomych: „A jak wprowadzić ten dokument?”. Po pewnym czasie brakuje motywacji, bo przychodzisz do pracy i ciągle robisz to samo, więc pniesz się wyżej, a wtedy trzeba się usamodzielnić. Samodzielna praca w księgowości wymaga od Ciebie po pierwsze dobrej organizacji pracy, a po drugie umiejętności znalezienia odpowiedzi na pytania niemożliwe. I uwierz mi, klienci potrafią zadawać takie pytania. 

Zastanawiasz się może dlaczego warto być księgowym?

Oto kilka faktów z życia księgowego.

Klienci

Są różni, tak jak różni są ludzie na świecie. Od księgowych wymagają niemożliwego, ale: „Przecież płacę, więc mi się należy!” Są klienci idealni – dokumenty zawsze na czas, płacą regularnie, a poza tym, gdy zostaną rozliczeni za dany okres, to przychodzą i dziękują (tak, zdarzają się tacy!). Zawsze jednak jest ta druga strona medalu. Klienci potrafią zadzwonić o godzinie 22 i pytać czy już jest zrobione rozliczenie, bo jutro wyjeżdżają i nie będą mieć czasu. Albo podczas przekazania pliku dokumentów pytają: „To ile tego podatku wyjdzie?”. Zawód księgowego to praca z ludźmi, która wymaga wiele cierpliwości.

Przepisy

Wbrew pozorom księgowy 3/4 swojego czasu pracy spędza nie na liczeniu, a na szkoleniach i studiowaniu przepisów. Nawet najmniejsza zmiana w przepisach jest dla księgowych tragedią. Zrozumiałeś/aś jak to się księguje, poznałeś/aś zasady i przepisy podatkowe, a tu zaskoczenie – rząd ogłasza nowy tekst ustawy. Inny przykład: od 2019 roku rząd wprowadził „uproszczenia” dla przedsiębiorców. Dla wielu księgowych są one niejasne, a gdy poproszono o wyjaśnienia ze strony Ministerstwa otrzymano odpowiedź: wyjaśnienia ukażą się w połowie 2019 roku. A do tego czasu odpowiedzialność ponoszą przedsiębiorcy oraz księgowi, bo to oni muszą się tłumaczyć klientom, że coś jest źle. Są także infolinie podatkowe czy bezpośredni kontakt do urzędów. Stanie się cud, gdy zostaniesz połączony!

Ulga

Praca księgowego to wielka odpowiedzialność. Wymaga dobrej organizacji, ponieważ przepisy podatkowe narzucają terminy. Co jeżeli klient przyniesie 19 dnia dokumenty, a do 20 trzeba obliczyć zaliczkę? Często zdarza się wtedy praca po godzinach i stres, że się nie zdąży. Nadchodzi jednak taki dzień, kiedy wszyscy księgowi czują ulgę. Kiedy wszystkie deklaracje zostały wysłane, ze wszystkim zdążyliśmy, a klienci nas nie niepokoją. Jest to okres krótki, ale miło jest się czasami oderwać od pracy i poczytać fora dla księgowych.

Pasja

Księgowanie trzeba lubić i rozumieć. To nie jest tylko podstawienie do schematu, jak to uczą w szkole czy na studiach. Praca w księgowości to praca zadaniowa. Masz zaksięgować dokument. Nie wiesz jak? Znajdź rozwiązanie. Czasami odpowiedzi nie ma w internecie albo są nieaktualne i trzeba pomyśleć.

Joanna Głowacka – studentka kierunku Finanse i Rachunkowość. Swoją pasję do rachunkowości odkryła na 1 roku studiów i rozwija ją stale poprzez pracę w księgowości. Nauka innych na studiach sprawiała jej wiele przyjemności, dlatego postanowiła poszerzyć nieco horyzonty i założyć bloga o rachunkowości „Bombowa Księgowa”, którego prowadzi od 2016 roku. Niejednemu studentowi pomógł on zaliczyć przedmiot, a księgowym ułatwia życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *